Høring
Offentliggørelse af restaureringsprojekt i Binderup Å og Harrilds Rende
Rebild Kommune offentliggør i samarbejde med Aalborg Kommune hermed forslag til restaureringsprojekt i Binderup Å vandløbssystemet. Projektet er indsendt af Lystfiskerforeningen Binderup Aa.
Projektet omfatter etablering af stryg med grus og sten, udlægning af store sten og udskiftning af en rørbro til et vadested. Formålet er at forbedre gyde– og opvækstbetingelserne for ørreder i Binderup Å vandsystemet. Strygene etableres på lokaliteter hvor der lokalt er gode faldforhold på vandløbsbunden. Projektet vurderes at kunne gennemføres uden at medføre vandstandsstigning opstrøms projektområdet.
Projektet offentliggøres henhold til § 24 i bekendtgørelse om vandløbsregulering og -restaurering m.v. (Bek. nr. 834 af 27. juni 2016).
Eventuelle indsigelser til projektet skal ske inden 8 uger. Indsigelser skal ske til David Mikkelsen, Rebild Kommune på mail danm@rebild.dk.
Efter offentlighedsfasen skal der udarbejdes en tilladelse efter vandløbsloven og en dispensation fra naturbeskyttelseslovens §3. Når disse er meddelt, er der 4 ugers klagefrist, inden projektet må udføres.
Ansøgningen om restaurering vil også blive vurderet i forhold til Miljøvurderingsloven.
En eventuel klage behandles af Miljø- og Fødevareklagenævnet.
Informationer
Dokumentation & Tilladelser
Abonnér på Høringsportalen
Abonner på afgørelser, høringer og anden dialog og få direkte besked på mail, når der er nyt.