Skip til hoved indholdet Kontakt Kontakt

CSIT World Sports Games kommer til Aalborg i 2027

Aalborg har netop fået værtskabet for en stor international sportsevent.

I 2027 vil Aalborg være vært for den 9. udgave af CSIT World Sports Games. Arrangørerne forventer, at over 4.000 deltagere fra hele verden vil deltage og konkurrere i discipliner som: atletik, basketball, beach volleyball, bordtennis, brydning, dans, fodbold, gymnastik, judo, ju-jitsu, karate, padel, parasport, pétanque, skak, svømning, tennis & volleyball.

” Vi er superglade for at være værter for CSIT World Sports Games i 2027. Aalborg voksede og blomstrede under industrialiseringen i 1800-tallet. Arbejdere har spillet en vigtig rolle i Aalborgs historie og gjort byen til det, den er i dag. I nyere tid har Aalborg med succes været vært for store events og haft særlig fornøjelse af multisport events, hvor byen virkelig kan komme i spil,” fortæller borgmester i Aalborg Kommune Lasse Frimand Jensen begejstret og fortsætter: “CSIT World Sports Games er en fantastisk event, der fejrer tolerance, respekt, bæredygtighed og fair play. Det er den perfekte event til at føre alle disse elementer sammen med Aalborgs styrker. Vi ser frem til at samarbejde med CSIT om at arrangere en enestående begivenhed, der vil forene mennesker.”

“Det er en stor fornøjelse, at vi kan annoncere, at Aalborg vil være vært for CSIT World Sports Games 2027. Jeg takker Aalborg Kommune varmt for den store opmærksomhed, de har vist CSIT, og den tiltro der er til os. Aalborg er en by med stor erfaring med at arrangere europæiske og internationale sportsevents. Fra begyndelse har vi nydt godt af et fremragende samarbejde og en klar forpligtelse fra kommunen. Dette konstruktive samarbejde har ført til, at vi har kunnet underskrive kontrakten om værtskabet. Vi er overbeviste, om at 2027 Games i Aalborg vil være en vidunderlig og succesfuld begivenhed for alle CSIT-atleter, familier og deltagere. Den entusiasme og professionalisme, vi allerede er blevet mødt med, forsikrer os om, at dette vil blive en uforglemmelig event,” udtaler CSIT præsident Bruno Molea.

”Der er fantastisk, at det er lykkedes Aalborg at tiltrække så stort og vigtigt et idrætsarrangement – det kan de være stolte af, og det er vi i Dansk Arbejder Idrætsforbund stolte af. Vi vil gøre vores for, at det bliver en kæmpe idrætsfest for alle danskere fra hele landet, fyldt med uforglemmelige minder – både for de bedste og for alle os, som vil det gode fællesskab,” siger forbundsformand i Dansk Arbejder Idrætsforbund Peer Huniche.

Aalborg har tidligere været vært for store events som for eksempel The Tall Ships Races 1999, 2005, 2010, 2015, 2019 & 2022, UEFA Under Championships 2011, UCI Gran Fondo og World Firefighters Games 2024.

Om CSIT World Sport Games

The World Sports Games (WSG) er en stor international multisportevent, der bliver holdt hvert andet år med mere end 20 idrætsgrene, kulturel udveksling og sjove aktiviteter. WSG er for amatører – unge og gamle, kvinder og mænd – fra forskellige lande og kulturer over hele verden. Målet er at samle idrætsudøvere for at fremme dannelsen af livsvarige venskaber, udveksling af viden, know-how og oplevelser.

Om CSIT

The CSIT – International Workers and Amateurs in Sports Confederation – er en international multi-sportsorganisation. Den blev dannet som efterfølger af Socialist Workers' Sport International og kunne fejre 100-års jubilæum i 2013. CSIT har siden 1986 været anerkendt af den olympiske komité. CSIT er en paraplyorganisation for de respektive lands nationale arbejderidrætsorganisationer. Dansk Arbejder Idrætsforbund er medlem af CSIT og har en repræsentant i CSIT’s bestyrelse.

Kontakt

Keld Rud Nielsen

Ring til os

99 31 16 15

Har du set...

Aalborg Kommune

Boulevarden 13
9000 Aalborg

CVR-nummer: 29189420

Let digital adgang