Skip til hoved indholdet
    Hjem Mit liv Seniorliv Sundt og aktivt seniorliv Vis aktivitetscenter

Vadum Aktivitetscenter

Velkommen til Vadum aktivitetscenter. Her kan du blive en del af et trygt og socialt fællesskab, hvor du sammen med andre kan dyrke aktiviteter og fælles interesser.

Indgang Vadum aktivitetscenter
Fællesrum Vadum aktivitetscenter
Cafe Vadum aktivitetscenter

Adresse

Ellehammersvej 39
9430 Vadum
Tlf.: 99 82 37 43 eller 31 99 34 73

Om vores center

Aktivitetscentret ligger i forbindelse med plejehjem og ældreboliger.

Det vigtigste for os er, at det er et rart og trygt sted at komme, at man føler sig velkommen og at vi kan dele stort og småt. Det er desuden vigtigt for os, at vi kan grine sammen.

Kom og deltag i vores mange aktiviteter. Vi har alt lige fra kreative hold og madhold for herrer til motionshold, som motionsgymnastik og yoga. Vi har desuden sociale klubber med snak og lidt til ganen, samt et wellnesshold. Du kan læse mere om aktiviteterne under vores aktivitetsprogram.

Udover de faste aktiviteter bliver der afholdt diverse arrangementer i huset. Disse fremgår af vores månedsprogram som findes i centeret.

Du er altid velkommen til at kontakte en aktivitetsmedarbejder for mere information.

Aktiviteter her hos os

Alle vores aktiviteter kan benyttes af efterlønnere, førtidspensionister og pensionister i Aalborg Kommune. Du skal være opmærksom på, at alle vores hold kræver tilmelding. Du kan tilmelde dig ved personlig henvendelse i vores center eller ved at ringe til os.

Det er altid en god idé, at tage praktisk tøj på, hvis du skal deltage på et motionshold.

Aktivitetsprogram

Mandag

9.30 Madhold for herrer
10.15 Siddende motion
13.00 Kortspil
12.30 Senior yoga
14.00 Læsekreds, sidste mandag i måneden

Mandag

9.30 Madhold for herrer
10.15 Siddende motion
13.00 Kortspil
12.30 Senior yoga
14.00 Læsekreds, sidste mandag i måneden

Tirsdag

9.00 Stenmaling, den sidste tirsdag i måneden
9.00 Rundstykklub, det koster 25 kr.
10.00 Engelsk
10.00 Wellnesshold
13.00 Kreative hold
13.00 Maling, i ulige uger

Tirsdag

9.00 Stenmaling, den sidste tirsdag i måneden
9.00 Rundstykklub, det koster 25 kr.
10.00 Engelsk
10.00 Wellnesshold
13.00 Kreative hold
13.00 Maling, i ulige uger

Onsdag

9.15 Gåtur i moderat tempo
10.15 Mandegymnastik
12.00 Fællesspisning, 3. onsdag i måneden
13.30 Arrangement, se opslag og folder i centret

Onsdag

9.15 Gåtur i moderat tempo
10.15 Mandegymnastik
12.00 Fællesspisning, 3. onsdag i måneden
13.30 Arrangement, se opslag og folder i centret

Torsdag

9.00 Yoga
10.30 Motionsgymnastik for damer
13.00 Nørklerier
13.30 Seniordans
17.00 Syhold, i lige uger

Torsdag

9.00 Yoga
10.30 Motionsgymnastik for damer
13.00 Nørklerier
13.30 Seniordans
17.00 Syhold, i lige uger

Fredag

9.00 Yoga
10.00 Herregruppen "Snapstinget"
10.45 Lettere motionsgymnastik for damer

Fredag

9.00 Yoga
10.00 Herregruppen "Snapstinget"
10.45 Lettere motionsgymnastik for damer

Åbningstider

Aktivitetsmedarbejderne er til stede:

Mandag fra kl 8.00-14.00
Tirsdag fra kl 8.00-15.30
Onsdag fra kl 8.00-15.00
Torsdag fra kl 8.00-15.30
Fredag fra kl 8.00-14.30

Tirsdag er der frivillige i centret fra kl 9.00-15.30.

Ret til ændringer forbeholdes.

Parkering

Der er mulighed for parkering både ved hovedindgangen på Ellehammersvej og ved indgangen på Jørgen Horskærs Vej.

Luk dig selv ind

Hovedindgang er åben fra kl. 6.00-16.00. Efter kl. 15.00 kan selvbetjeningsløsning ved hovedindgang Jørgen Horskærs Vej anvendes indtil kl. 23.00.

Aktivering af sundhedskortet sker ved henvendelse til en aktivitetsmedarbejder i aktivitetscentret.

Har du set...

Aalborg Kommune

Boulevarden 13
9000 Aalborg

CVR-nummer: 29189420

Let digital adgang