start på hovedindhold

Ønsker du at mere vide om demens og støtte i hverdagen?

Også dette efterår tilbyder Videnscenter for demens foredrag og undervisning til pårørende og andre interesserede, der ønsker mere viden om de overvejelser og udfordringer, der kan opstå, når demens bliver en del af livet.

Nyhed
Ældre mennesker morer sig

Efterårsprogram for foredrag og undervisning i efteråret 2026

Videnscenter for demens har gennem flere år tilbudt foredrag og undervisning i Aalborg til pårørende og andre interesserede, der ønsker viden om demens og støtte i hverdagen.

Foredragene og undervisningen bygger på både faglig viden og erfaringer fra virkeligheden. Målet er at give større tryghed gennem viden, dialog og fællesskab. Her er plads til spørgsmål, refleksion og mødet med andre, som kender de overvejelser og udfordringer, der kan opstå, når demens bliver en del af livet. 

Foredrag – åbent for alle interesserede

Demens

Dato: 1. oktober kl. 17.00–19.00
Oplægsholder: Tinna Klingberg, demensekspert
Indhold: Introduktion til de mest almindelige demenssygdomme og symptomer.

Tilmelding: Demensforedrag: Demens | Aalborg Kommune, Senior og Rehabilitering

Samvær og kommunikation

Dato: 5. november kl. 17.00–19.00
Indhold: Viden om, hvordan demens påvirker relationer og kommunikation.

Tilmelding: Demensforedrag: Kommunikation og samvær | Aalborg Kommune, Senior og Rehabilitering

 

Pårørendeundervisning

Ægtefæller og samlevere

Opstart: 24. september kl. 10.00–13.00
Kursusdage: 24. september, 8. oktober, 22. oktober, 5. november og 19. november
Sted: Sofiendalsvej 92 B, 9200 Aalborg SV
Varighed: Fem undervisningsgange

Tilmelding: Pårørendeundervisning for ægtefæller og samlevere / efterår 2026 | Aalborg Kommune, Senior og Rehabilitering

Voksne børn og andre nære relationer

Opstart: 6. oktober kl. 16.30–18.30
Kursusdage: 6. oktober, 20. oktober og 10. november
Sted: Sofiendalsvej 92 B, 9200 Aalborg SV
Varighed: Tre undervisningsgange

Tilmelding: Pårørendeundervisning for voksne børn og andre nære relationer - efterår 2026

Tag kontakt til os

Uanset om du er pårørende, fagperson eller nysgerrig på, hvad du kan gøre for et menneske med demens i Aalborg Kommune, er der mulighed for at tage kontakt til Videnscenter for demens og få viden, sparring og vejledning.