De sidste fire musiknavne til The Tall Ships Races er på plads
NyhedMed lørdagens hovednavne kommer vi vidt omkring. Fra et af de ældste eksisterende danske rockbands til to nyere navne, der begge har markeret sig med deres livoptrædener.

"Vi har fire navne, der repræsenterer vidt forskellige generationer og stilarter inden for den danske musikscene. Det bliver Saveus, der skal få festen op at ringe med maner på Slotspladsen lørdag aften. De seneste år er bandet, der er synonymt med sanger og musiker Martin Hedegaard, gået fra succes til succes med et væld af hitsingler. Men det er live på scenen, det for alvor bliver klart, hvorfor de har opnået så stor succes. Vi er ikke i tvivl om, at stemningen nok skal komme op på kogepunktet med dem i førersædet," fortæller ansvarlig for musik og underholdning Keld Rud Nielsen.
"Før Saveus vil Hjalmer sprede glæde med sine gribende sange og smittende humør. Hjalmer står ikke i skyggen af sin far, Kim Larsen. Han er dog på mange måder den helt oplagte arvtager, når det handler om at sætte hverdagen på versefødder og finde en melodi, der klæber sig til hjernebarken," fortæller Keld Rud Nielsen videre.
"På scenen i Nørresundby er det to veteraner, der skal lukke festen med maner. Først går Tørfisk på scenen. Bandet kan i år fejre 45-års jubilæum, og det bliver uden tvivl en medrivende opvisning i fællessang. Efter denne koncert vil The Savage Rose med Anisette i front vise, hvorfor de er et af landets vigtigste bands. Til næste år er det 60 år siden, at The Savage Rose blev dannet. Det er en sand kraftpræstation at være med i så lang tid og fortsat være et vulkanudbrud af energi," afslutter Keld Rud Nielsen.
Hermed er det samlede musikalske program for The Tall Ships Races 2026 offentliggjort. Det tæller mere end 40 koncerter fra fire scener. Mere end halvdelen af koncerterne bliver spillet af nordjyske kunstnere.