start på hovedindhold

DBU: Sådan kommer de nye fodboldcentre til at se ud

Nyhed

Aalborg er én af ni byer i Danmark, hvor der skal opføres et nyt DBU fodboldcenter. Det skal styrke fællesskaber, trivsel og bevægelse for børn, unge og frivillige i dansk fodbold. Nu afslører DBU, hvordan de nye fodboldcentre kommer til at se ud.

0_hovedindgang_3500x3500_300dpi_sollys.jpg

Det kommende fodboldcenter i Aalborg Kommune skal opføres på Hornevej i Aalborg Øst, hvor AaB af 1885 også hører til. Det er ét ud af ni centre i Danmark. Nu er DBU klar med tegningerne for, hvordan fodboldcentrene skal se ud.

Det er arkitekter fra Reværk, der har vundet arkitektkonkurrencen om at tegne klubhusene på de 12.000 kvadratmeter store fodboldcentre med nydesignede baneanlæg.

"Fodboldcenteret i Aalborg bliver samlingspunkt for mødet mellem fodboldglade børn, frivillige og uddannelse i hele Nordjylland. Jeg er overbevist om, at vi med centeret kommer til at styrke klubbernes, skolernes og institutionernes trivsels- og udviklingsarbejde til gavn for fodbolden og bevægelsesglæden blandt alle børn i regionen. Tak til Aalborg Kommune for det gode og stærke samarbejde om projektet," siger DBU-formand Jesper Møller.

Fodboldcentre skal styrke trivsel og udvikling
De kommende ni fodboldcentre skal fungere som regionale mødesteder for oplevelser, inspiration, uddannelse, netværk og videndeling. Centrene skal samtidig give børn og unge mulighed for at møde fodbolden på nye måder og inspirere trænere og klubber til at tage idéer med hjem.

"Jeg glæder mig til, at vi om et par år har et færdigbygget fodboldcenter i Aalborg Kommune til glæde for hele Nordjylland. Det bliver mere virkeligt, når vi nu kan se, hvordan det kommer til at se ud. Med det nye fodboldcenter kommer vi til at styrke trivslen og udviklingen hos børn og unge og skabe endnu bedre rammer og stærkere fællesskab for fodbolden i hele Nordjylland," siger borgmester i Aalborg Kommune, Lasse Frimand Jensen.

De Regionale Fodboldcentre er finansieret med 200 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond og 20 millioner kroner fra DBU, mens kommunerne bidrager med driften. Aalborg Kommune har afsat 1 mio. kr. årligt fra 2027 til drift og vedligehold.

"Det er meget glædeligt, at vi får en nytænkende og spændende idrætsfacilitet for hele regionen, der kan give oplevelser og fællesskaber for mange børn og unge. Derfor har Aalborg Byråd også valgt at sikre driften af et fodboldcenter i Aalborg og på sigt også med ansættelse af en Play Agent. Jeg ser frem til de nye lækre rammer, der skal sikre mere sundhed og mere trivsel til vores børn og unge i tæt samarbejde med DBU," siger Jan Nymark Rose Thaysen, der er rådmand for Klima, Kultur og Sundhed.

De regionale fodboldcentre har alle fire hovedkomponenter: et innovativt baneanlæg, et moderne klubhus, en Play Agent og et aktivitetsprogram.

Læs uddybende artikel på dbu.dk om fodboldcentrenes anlægsdesign, fagzoner, elementer og tankerne herom.

3.png
multirum fodboldcenter