Aalborg Kommune udbyder stor ejendom til salg og der følger 40 p-pladser med
NyhedKommunen har tidligere været anvendt ejendommen som administrationsbygning.

Hvis man drømmer om at eje en tidligere administrationsbygning med hele 40 p-pladser til rådighed, så er der nu mulighed for at gøre en handel i Svenstrup.
Her udbyder Aalborg Kommune nemlig ejendommen på Tingstedet 10, der tidligere er blevet anvendt som administrationsbygning af forvaltningen Job og Velfærd. Men kommunens ansatte er rykket ud af lokalerne, og derfor skal der skrives en ny historie om ejendommen, der er opført i 1977 og om- og tilbygget i 1984.
Ejendommen på den i alt 4.271 kvadratmeter store grund rummer forskellige anvendelses- og udviklingsmuligheder for en ny ejer. Den består i dag af stueplan og parterreetage, og der er i alt et samlet erhvervsareal på 897 kvadratmeter. Desuden følger der et udhus med på 18 kvadratmeter.
Ejendommen er omfattet af "lokalplan 02.008 Svenstrup Center" delområde C. Den fremtidige anvendelse af ejendommen, der i BBR er registreret som en kontorbygning, skal være i overensstemmelse med lokalplanen, der giver mulighed for anvendelse til erhverv. Det er køber, der er ansvarlig for at indhente nødvendige tilladelser og sikre, at ejendommen kan anvendes til det ønskede formål.
Mindsteprisen for ejendommen er fastsat til 4.700.000 kr., og købesummen skal ikke tillægges moms. Ejendommen sælges efter den 16. juni 2026 på grundlag af indkomne acceptable købstilbud, der skal være skriftlige og angive et fast beløb. Købstilbud modtages, indtil der er indgået aftale om salg. Benyt "Indsend købstilbud" på grundsalg.aalborg.dk.