start på hovedindhold

Aalborg 2032: Så er ansøgningen afleveret!

Nyhed

Aalborg Kommune har taget det næste store skridt mod titlen som Europæisk Kulturhovedstad 2032. Den første ansøgning er nu afleveret til Kulturministeriet, og til november skal visionerne for Aalborg og Nordjylland præsenteres for den internationale ekspertjury, som afgør, hvilke byer der går videre i konkurrencen.

Ansøgning og kulturminister og kulturchef flad.jpg

Efter mere end 500 dages forberedelser, tusindvis af bidrag og et omfattende udviklingsarbejde er Aalborg Kommune nu nået til en vigtig milepæl i ambitionen om at blive Europæisk Kulturhovedstad i 2032. Mandag afleverede kulturchef Morten Koppelhus officielt Aalborgs ansøgning, den såkaldte bidbook, til Kulturministeriet.

Bidbooken er resultatet af et intenst arbejde, hvor borgere, kulturaktører, virksomheder, foreninger, frivillige og kommuner fra hele Nordjylland har bidraget til at forme visionen for, hvordan kultur kan skabe fællesskaber, udvikling og internationalt udsyn i de kommende år.

Siden Aalborg Kommune i foråret 2025 offentliggjorde ambitionen om at blive dansk kandidat til titlen som Europæisk Kulturhovedstad 2032, har mere end 3.000 nordjyder bidraget med idéer, perspektiver og ambitioner til projektet. Samtidig er der indkommet 116 konkrete projektforslag til kulturprogrammet, som blandt andet er blevet kvalificeret med hjælp fra et bredt sammensat programpanel med deltagere fra hele regionen.

"Det er en stor dag for os. Bidbooken markerer afslutningen på et meget omfattende og ambitiøst forberedelsesarbejde, hvor utroligt mange mennesker har bidraget med idéer, viden og engagement. Vi afleverer en ansøgning, som bygger på et stærkt nordjysk fællesskab og en tro på, at kultur kan være en drivkraft for udvikling, sammenhængskraft og internationale samarbejder. Nu glæder vi os til at præsentere vores vision for juryen," siger Morten Koppelhus, kulturchef i Aalborg Kommune.

Præsentation i november

Titlen som Europæisk Kulturhovedstad uddeles hvert år af EU til udvalgte byer, der gennem kunst og kultur ønsker at skabe udvikling, styrke internationale relationer og engagere borgere på tværs af generationer og baggrunde. I 2032 skal en dansk og en bulgarsk by udpeges som kulturhovedstæder.

Ansøgningen, som nu er afleveret til Kulturministeriet, er første skridt i udvælgelsesprocessen. I midten af november skal Aalborg Kommune præsentere sin bidbook for en EU-udpeget ekspertjury. Herefter afgøres det, hvilke byer der bliver prækvalificeret til den næste fase af konkurrencen.

"Vi er naturligvis både stolte og glade for at være nået hertil. Det er en vigtig milepæl for Aalborg Kommune og hele Nordjylland. Det stærke engagement, vi har oplevet gennem processen og del folkelige opbakning, viser, at ambitionen om at blive Europæisk Kulturhovedstad allerede har samlet mennesker på tværs af kommunegrænser, sektorer og fællesskaber. Jeg ser meget frem til at præsentere vores bidbook for juryen i november og fortælle den nordjyske historie om ambitioner, fællesskab og kultur. Samtidig ved vi, at der fortsat ligger et stort arbejde foran os, hvis vi går videre til næste runde," siger borgmester i Aalborg Kommune, Lasse Frimand-Jensen.

Hvis Aalborg bliver blandt de prækvalificerede byer, begynder arbejdet med anden fase af ansøgningsprocessen. Her skal visionerne foldes yderligere ud i en endnu mere omfattende og detaljeret bidbook, som skal afleveres og præsenteres for juryen i efteråret 2027. Den endelige vinder af titlen som dansk Europæisk Kulturhovedstad 2032 forventes udpeget senere samme år.

For Aalborg handler ambitionen imidlertid om mere end selve titlen. Målet er at bruge kultur som løftestang for udvikling, fællesskaber og internationalt samarbejde i hele Nordjylland og skabe varige aftryk både før, under og efter 2032.

Læs meget mere her: Aalborg2032 hjemmeside

IMG_0275.jpeg