Overskud fra genbrug kommer grønlandske børn i Aalborg til gode
PressemeddelelseRekordoverskud fra genbrugsprojektet GPS'en går til 15 sociale organisationer. En af dem er fællesskabet Nuan for grønlandske børn.


GPS'en på Sundsholmen i Nørresundby har i år samlet over 300.000 kroner ind gennem salg af genbrugseffekter. Pengene bliver doneret til 15 sociale organisationer, der arbejder for børn og unges trivsel. En af organisationerne er Foreningen Grønlandske Børn, som modtager 25.000 kroner til deres lokale fællesskab "Nuan", der støtter grønlandske børn og familier i Aalborg.
"Vi er så glade for den anerkendelse af vores indsats for grønlandske børn, unge og familier i Aalborg, som følger med den flotte donation fra GPS'en" fortæller Jeanne Funch Asmussen, chef for børne-, unge- og familieindsatsen i Danmark hos Foreningen Grønlandske Børn.
Et udviklende fællesskab med fokus på kultur, trivsel og netværk
En del grønlandske familier oplever, at det er svært at finde fodfæste i Danmark, hvor meget er anderledes. Det kan påvirke trivslen hos både voksne og børn og medføre udfordringer i forhold til skolegang og uddannelse. I Nuan i Aalborg kan familierne finde både fællesskab og støtte gennem blandt andet fællesspisninger og børnegrupper, og medarbejderne fungerer også som bisiddere til eksempelvis møder med kommune og skole.
"Donationen bruger vi i vores lokale indsats Nuan, som betyder glæde på grønlandsk. I Nuan arrangerer vi blandt andet weekendture for børnene, hvor de sammen med ansatte og frivillige har et fællesskab med plads til at dyrke styrkerne i deres grønlandske ophav og arbejde med at udvikle deres mod og handlekraft" siger Jeanne Funch Asmussen.
Unge hjælper børn - og sig selv
Donationen kommer fra GPS'en, et beskæftigelsesprojekt under Jobcenter Aalborg, hvor unge uden for arbejdsmarkedet arbejder med at sortere og klargøre genbrugsting. Overskuddet fra salget går hvert år til organisationer, der arbejder for børn og unges trivsel.
"Det giver stolthed hos de unge, når de kan se, at det arbejde, de lægger her, gør en reel forskel. Det styrker både deres faglige og personlige udvikling" fortæller Torben Mark, projektmedarbejder i GPS'en.
I det daglige arbejder unge mellem 18 og 30 år sammen med andre i aktivering, fleksjob og nytteindsats. De møder ind hver dag kl. 7.30 og arbejder til 14.30 - præcis som på en almindelig arbejdsplads.
"Der er en fast struktur. Vi starter dagen sammen, taler om opgaverne, og så går vi i gang - med alt fra sortering og afprøvning af genbrugseffekter til klargøring i butikken. Nogle arbejder med cykler, andre med CD'er og rammer - vi har mange forskellige roller" fortæller Torben Mark.
GPS'en har længe haft tradition for at give overskuddet videre til sociale organisationer - og det er mange stolte over. Desuden uddeles mange af deres effekter til socialt udsatte i lokalsamfundet.
"De unge siger selv, at det betyder noget, at det, de laver, går til et godt formål. Det giver motivation. De er stolte over at bidrage til noget større" siger Torben Mark.
Et fællesskab - på flere niveauer
GPS'en er en arbejdsplads med mange lag. Her er unge i jobtræning, fleksjobbere, seniorjobbere og borgere i nytteaktivering. Fælles er ønsket om at skabe værdi for andre - og en meningsfuld hverdag.
"Vi har altid haft det som en del af DNA'et, at overskuddet skulle gå til lokale, sociale formål. Mange af vores borgere handler selv i butikken eller kender nogen, der får støtte fra organisationerne. Det skaber en helhedsforståelse og giver fællesskab - også på tværs af projekterne" forklarer Torben Mark.


Kontaktinformation
Overrækkelsen
Pengene bliver overrakt tirsdag den 4. november 2025 kl. 14.00 på Det Gamle Rådhus - Gammel Torv Aalborg, af rådmanden for Job og Velfærd, Nuuradiin S. Hussein og rådmand for Klima og Miljø, Lasse Olsen. Arrangementet er ikke offentligt, men som medierne er velkomne til at dække begivenheden.
Besøg på GPS'en
Medierne er også velkomne til at besøge GPS'en, Sundsholmen 20, 9400 Nørresundby.
For yderligere information og kommentarer kontakt:
- Chef for kommunikation og fundraising i Grønlandske Børn,
Julie Bauer Larsen tlf.: 2677 7504 - Projektmedarbejder GPS'en, Torben Mark, tlf.: 31995231
- Rådmand i Job og Velfærd, Nuuradiin S. Hussein, tlf.: 99312500
- Rådmand i Klima og Miljø, Rådmand Lasse Olsen tlf.: 21262732
Fakta - følgende modtager støtte:
Foreningen Grønlandske Børn
Giver grønlandske børn og unge et trygt sted, hvor de kan føle forståelse og fællesskab.
Autismeforeningen Kreds Nordjylland
Støtter unge med autisme, så de kan indgå i fællesskaber med jævnaldrende.
Asylforum Aalborg
Hjælper mennesker med asylstatus i svære livssituationer - og skaber et trygt sted med plads til både støtte, undervisning og fællesskab.
Natteravnene Aalborg
Er til stede i nattelivet med en vigtig forebyggende indsats mod kriminalitet og social isolation.
Den sociale Skadestue
Er der for at lytte til mennesker i krise, når alle andre er gået hjem, og tilbyder støtte i svære tider.
SIND-klubben
Tilbyder mennesker med psykiske lidelser et fællesskab omkring kreative aktiviteter og sociale arrangementer.
Unge for ligeværd - Aalborg
Foreningen har som overordnet formål at unge med særlige behov og udfordringer skal behandles ligeværdigt med andre.
Børne-og familietilbuddet ved Kirkens Korshær i Aalborg
Et gratis, åbent tilbud til udsatte børnefamilier, der lever med sociale, psykiske og økonomiske udfordringer, og har brug for støtte, fællesskab og et trygt sted at være.
Skyggebørn
Støtter børn, der har brug for råd og omsorg i vanskelige situationer, og giver dem tid at hele.
Raise For Kids
Støtter trængte familier med uddannelse, fritidsaktiviteter og hjælp til at håndtere daglige udfordringer.
BROEN Aalborg
Støtter socialt udsatte børn og unge med kontingenter og udstyr til idræt, spejder, musik eller andre fritidsaktiviteter, så de på lige fod med alle andre børn har mulighed for at dyrke fritidsinteresser.
Frikirken International Church
Støtter udsatte familier, især enlige mødre og deres børn, som har brug for fællesskab, støtte og hjælp til at finde vej i en svær hverdag.
Børns voksenvenner Aalborg
Målet er at skabe livslange relationer mellem et barn med begrænsede voksenrelationer og en frivillig, ressourcestærk voksen. Børnene får en rollemodel og en ven for livet.
Kvindeforening- Kvinders vækst og de unges vej til succes
Hjælper enlige mødre med børn under 18.
Mødrehjælpen
Er sat i verden for at støtte og lave spændende aktiviteter for mødre, fædre og Børnefamilier i lokalområdet.
Pressevagt 99 82 10 82
Pressevagten besvarer henvendelser fra journalister alle dage
i tidsrummet kl. 7-23 uden for kommunens normale åbningstid.