start på hovedindhold

Jeg er bekymret for mit barns seksuelle udvikling og adfærd

Er du forælder til et barn eller ung, der har udvist seksualiseret adfærd - eller er du i tvivl om dit barns seksuelle udvikling og adfærd er naturlig og sund eller måske bekymrende og skadelig? Så kan du gennem Familiegruppen få hjælp hos Fønix Nord.

3 - 18 År
Kriser og krænkelser

Sådan fungerer det

Tryk på et punkt for at se detaljer.

Hvem er vi hos Fønix Nord?

Fønix er et specialiseret tilbud målrettet børn og unge i alderen 3 – 18 år, som udviser seksuelt bekymrende eller seksuelt skadelig adfærd overfor andre børn og unge. Et centralt formål med indsatsen i Fønix er at se bagom adfærden, og hjælpe børn med seksuelt bekymrende adfærd til at komme i trivsel og udvikle en sund seksualitet.

Fønix Nord består af tre psykologer, og vores faglige fundament er grundlagt gennem års erfaring med børn unge og familier inden for almen- og specialområdet.

Fønix Nords primære opgave er at udrede og behandle børn og unge med seksuelt bekymrende og eller skadelig adfærd. Indsatserne tilbydes til alle kommuner i Region Nord. Vi sikrer en professionel og skånsom indsats overfor barnet eller den unge og deres familie. 

Hvis du vil vide mere