Tildeling og klageadgang
Ansøgning
Når en borger fra Aalborg Kommune ønsker at søge om en ydelse inden for Voksen Handicapområdet, skal henvendelsen ske til:
Visitationen Voksen-Handicap
Myndighedshuset
Lindholm Brygge 31
9400 Nørresundby
Telefon: 99 31 32 81
Ved behandling af en ansøgning vil rådgiveren – efter samtykke fra borgeren – indhente de nødvendige lægefaglige, socialfaglige og/eller andre oplysninger.
Ud fra disse og sagens øvrige oplysninger beskriver og vurderer rådgiveren borgerens funktionsevne og afklarer, om borgeren er berettiget til den ydelse, der søges om.
Rådgiveren vil altid foretage en konkret og individuel helhedsvurdering, inden der træffes en afgørelse om, hvorvidt – og i hvilket omfang – borgeren er berettiget til den indsats, der søges om.
Borgeren får en skriftlig begrundelse for afgørelsen umiddelbart efter bevilling af indsatsen. Begrundelsen indeholder oplysninger om formålet med indsatsen, den bevilgede indsats og eventuelt andre særlige forhold.
Svarfrister
Aalborg Kommune har fastsat en række frister for, hvor lang tid der må gå, inden der træffes en afgørelse på ansøgninger efter serviceloven.
Svarfristerne er generelle. Ansøgninger om hjælp bliver behandlet så hurtigt som muligt. Der kan være særlige situationer, hvor den generelle svarfrist ikke kan overholdes. Hvis det sker, får ansøger brev med besked om grunden hertil, samt hvornår svar kan forventes.
Klage over afgørelsen
Ved helt eller delvist afslag på det ansøgte får ansøger en begrundelse for afslaget samt eventuelle forslag til alternative støttemuligheder og løsninger, og der medsendes en klagevejledning.
Klager over afslag på ansøgning kan indbringes for Ankestyrelsen efter reglerne i kapitel 10 i Lov om retssikkerhed og administration på det sociale område. Borgeren indsender klagen til den rådgiver, der har behandlet sagen.
Klagen skal være modtaget i Visitationen Voksen-Handicap inden 4 uger, fra ansøger har modtaget afslaget. Visitationen Voksen-Handicap genbehandler derefter ansøgningen. Hvis Visitationen Voksen-Handicap ved fornyet behandling af sagen træffer en anden afgørelse, vil ansøger inden 4 uger fra klagens modtagelse få meddelelse herom. Hvis afgørelsen ikke ændres, får ansøger besked om, at Visitationen Voksen-Handicap sender klagen videre til Ankestyrelsen.
Klage over sagsbehandlingen
Eventuelle klager over sagsbehandlingstiden, valg af udfører eller medarbejdere i bevillingsenheden og i tilbuddet kan ikke behandles af Ankestyrelsen.
Her skal klagen i stedet rettes til lederen i Visitationen Voksen-Handicap, hvor sagen behandles, eller til lederen af tilbuddet. Der er ingen klagefrist.