
Iværksætteri og nye virksomheder
Analyse viser, at der i første halvår af 2026 blev oprettet 906 nye CVR-numre. Analysen sammenligner denne udvikling med tidligere år, de øvrige store danske kommuner og dykker ned i populære brancher.
Nøgletal om nye CVR-numre
5 hurtige om nye virksomheder i Aalborg kommune
-
Der er registreret 906 nye CVR-numre i første halvår af 2026.
-
Det er en stigning på 15 procent sammenlignet med samme periode sidste år.
-
Brancherne vidensservice samt information og kommunikation udgør tilsammen over en tredjedel af alle nystartede virksomheder i første halvår af 2026.
-
Der er i alt oprettet 119 nye virksomheder inden for branchen handel, hvilket udgør 13 procent af de nystartede virksomheder i første halvår af 2026.
-
42 procent af de nyoprettede virksomheder er registreret som enkeltmandsvirksomheder.
906 nye virksomheder 1. halvår 2026
Første halvår 2026 er der i alt registreret 906 nye CVR-numre i Aalborg. Det er en stigning på 5% sammenlignet med første halvår 2025, hvor der var 863 nye CVR. Det samlede antal nye CVR-numre første halvår 2026 er også højere end i 2024, hvor der var 794 nye CVR-numre.

Udvikling i nye virksomheder (CVR-numre) 2024-2026
Størst stigning i nye CVR registreringer i andet kvartal 2025
Stigningen i antal nye virksomheder i første halvår 2026 er sket i første kvartal, hvor der var en stigning på 65 CVR-numre. Dette svarer til en stigning på 15 procent, i forhold til samme kvartal året før. Andet kvartal 2026 viser et fald på 22 nye CVR-registreringer i forhold til 1. kvartal 2025, svarende til et fald på 5 procent.

Nye virksomheder fordelt over kvartaler 2024-2026
Branchefordeling for nye virksomheder
Af de 906 nye virksomheder i første halvår 2025 er der flest i brancherne Videnservice og branchen Information og kommunikation. De to brancher udgør tilsammen over en tredjedel af alle nystartede virksomheder i første halvår 2026.
I første halvår 2025 blev der oprettet 169 nye CVR-numre inden for Videnservice, som dermed udgør 19 procent. Branchen udgjorde samme andel i første halvår af både 2024 og 2025. Der er 144 nye CVR-numre inden for branchen Information og kommunikation, som dermed udgør 16 procent af samtlige nye CVR-numre i første halvår 2026.
Nye CVR-numre inden for Handel udgør 13 procent af samtlige nystartede virksomheder i første halvår 2026. Der er oprettet i alt 119 nye virksomheder inden for Handel.

Nye virksomheder fordelt på brancher
Nye virksomheders virksomhedsform
Flest nye virksomheder er registreret med virksomhedsformen enkeltmandsvirksomhed, som udgør 42 procent. Den næststørste virksomhedsform er aktie- eller anpartsselskab, som udgør 30 procent.
Personlig ejet mindre virksomhed udgør også 25 procent, mens interessentskaber kun udgør tre procent. Sammenlignet med tidligere år er der sket en forskydning imod en større andel aktie- og anpartsselskab og en mindre andel enkeltmandsvirksomheder.

Anvendelse af forskellige selskabsformer
Hvor er Aalborgs nye virksomheder placeret
Hvor starter Aalborgs nye virksomheder Hovedparten af de virksomheder, der er startet i første halvår 2026, er placeret i Aalborg bykerne.
658 af de 906 nye virksomheder er placeret i bykernen, svarende til 73 procent. 248 af de nye virksomheder er registreret med en oplandsadresse, svarende til 27 procent. I forhold til første halvår 2025 er der 3 procent flere CVR registreret med oplandsadresse i første halvår 2025.

Placering af nye virksomheder i Aalborg Kommune
Nysgerrig på flere detaljer?
Ovenstående analyse er baseret på tal fra NN Erhverv. Analysen er en del af BusinessAalborgs BEDREOverblik analyser.
Note: Nye CVR-registreringer er antallet af virksomheder, der er registreret indenfor markeds rettede erhverv hos Erhvervsstyrelsen. CVR-registreringer kan betragtes som en foreløbig indikator for udviklingen i antal reelt nye virksomheder med økonomisk aktivitet.
BusinessAalborg er erhvervsafdelingen i Aalborg Kommune, som blandt andet tager pulsen på erhvervsudviklingen i Aalborg og Nordjylland og ser på udviklingen i brancher, beskæftigelse, CVR-numre, befolkning og meget mere.
Har du spørgsmål til analysen, er du altid velkommen til at kontakte os.
