Find en af kommunens andre hjemmesider

Gå ind på den valgte hjemmeside

Aalborgmanden

Aalborgmanden er en hæderspris, der gives som tak fra byen til personer, der har gjort en speciel indsats for byen Aalborg.

Aalborg manden gives til en personAalborgmanden, der har gjort en helt særlig indsats for Aalborg og/eller har gjort byen kendt i verden. En indsats som fortjener byens allerfineste hæder. Aalborg-manden blev indført i 1964 og er en lille statuette af skulpturen Aalborgmanden, der står foran Administrations-bygningen på Boulevarden.

Blandt Aalborgmandens modtagere er Hendes Majestæt Dronning Margrethe ll og Victor Borge. 

 

 

 

       
År Navn/Firma Titel/Begrundelse
     
2019 Anna Kirsten Olesen 25 års jubilæum i Aalborg Byråd
     
2018 Daniel Nyboe Andersen Afgående byrådsmedlem
2018 Mads Sølver Pedersen Afgående byrådsmedlem
2018 John G. Nielsen Afgående byrådsmedlem
2018 Mariann Nørgaard Afgående byrådsmedlem
2018 Cæcilie Andersen Afgående byrådsmedlem
2018 Hans Peter Beck Afgående byrådsmedlem
2018 Hans Thorup Afgående byrådsmedlem
2018 Christian Korsgaard Afgående byrådsmedlem
2018 Kirsten Algren Afgående byrådsmedlem
2018 Jens Toft-Nielsen Afgående byrådsmedlem
2018 Tommy Eggers Afgående byrådsmedlem
2018 Jens Kristian Munk Tidligere kommunaldirektør
2018 Kurt Hansen Borgmester for en dag
2018 Lynge Jakobsen Sportsdirektør i AaB
2018 Thorvald Odgaard Kunstner
2018 Harald Gjedsøe Thisted Medlem af Aalborg Kommunes Udsatteråd
     
2017 Mette Haydt Borgmester for en dag
     
2016 Poul Pedersen, Illinois Borgmester for en dag
     
2015 Helge Milo Medlem af Churchill klubben
2015 Peter Flinck, New York Borgmester for en dag
     
2014 Kristian Peter Schnoor Afgående byrådsmedlem
2014 Ane-Marie Viegh Jørgensen Afgående byrådsmedlem
2014 Anne-Dorte Krog Afgående byrådsmedlem
2014 Vibeke Merete Gamst Afgående byrådsmedlem
2014 Arne Brøndum Schade Afgående byrådsmedlem
2014 Poul Erik Lyngdorf Afgående byrådsmedlem
2014 Rasmus Brask Afgående byrådsmedlem
2014 Steen Berg Royberg Afgående byrådsmedlem
2014 Tina Staun Sørensen Afgående byrådsmedlem
2014 Jane Østergaard Afgående byrådsmedlem
2014 Jørgen Birkemose Andersen Afgående byrådsmedlem
2014 Felix Schrøder K Henriksen Afgående byrådsmedlem
2014 Wolf D. Prix Arkitekt bag Musikkens Hus
2014 Bent Frank Musikkens Hus
2014 Hans Peter Svendler Real Dania - Musikkens Hus
2014 Peter Høy Borgmester for en dag
     
2013 Linda B. Steffensen Borgmester for en dag
2013 Finn Kjærsdam Afgående universitets rektor
     
2012 Curtis LeRoy Hansen, New Mexico Borgmester for en dag 
     
2011 Erik Pedersen, Solvang, Ca.  Borgmester for en dag
     
2010 Nils Bell Afgående byrådsmedlem
2010 Preben Pedersen Afgående byrådsmedlem
2010 Henrik thomsen Afgående byrådsmedlem
2010 Sigvart Sigvartsen Afgående byrådsmedlem
2010 Lars Bang Jensen Afgående byrådsmedlem
2010 Elin Møller Afgående byrådsmedlem
2010 Gert Andersen Afgående byrådsmedlem
2010 Niels Maul Knudsen Afgående byrådsmedlem
2010 Sørn Nordhald Afgående byrådsmedlem
2010 Keld Jul Vagner Afgående byrådsmedlem
2010 Anette Valentin Afgående byrådsmedlem
2010 Poul Lauritsen Tidl. Bestyrelsesmedlem
2010 Kurt Tinus Nielsen Afgående metalformand
2010 Nuuradiin Salah Hussein Socialrådgiver
2010 Poul Egon Roge fra Chicago  Borgmester for en dag
     
2009 Stewart Hansen Borgmester for en dag
     
2008 Lena Bentsen Korshærspræst
2008 Jens Larsen Leder af Fristedet
2008 Albert Holkenberg Tidl. Direktør Siems Wind Power
2008 Jørn Utzon Arkitekt i anledning af indvielsen af Utzoncentret
2008 Carl Wilhjelm Borgmester for en dag
     
2007 Gunnar Sørensen Afg. Formand Aalborg svømmeklub
2007 Beatrice Vibe Redaktør Dit Blad mm.
2007 Anni G. Walther Servicechef - 50 års jubilæum
2007 Lowell B. Kramme Borgmester for en dag
     
2006 Bruno Bjørn Thomsen Afgående byrådsmedlem
2006 Peter Reinau Afgående byrådsmedlem
2006 Rainer Dannemare Afgående byrådsmedlem
2006 Birgit Ekstrøm Afgående byrådsmedlem
2006 Inge Ibsen Fomcenco Afgående byrådsmedlem
2006 Anni Kjeldgaard Afgående byrådsmedlem
2006 Lars Lykke Larsen Afgående byrådsmedlem
2006 Henrik Nielsen Afgående byrådsmedlem
2006 Ib Rasmussen Afgående byrådsmedlem
2006 Signe Friis Afgående byrådsmedlem
2006 Niels Tvilling Larsen Afgående byrådsmedlem
2006 Mads Thomsen Afgående byrådsmedlem
2006 Nadine Poulsen Borgmester for en dag
    Borgmester for en dag
2005 HKH Kronprins Haakon Indvielse af Boulevarden
2005 Ernst Trillingsgaard AKKC direktør - 2*20 års jubilæum
     
2004 Hakon Wormslev Tidl. Nørresundby Bank
2004 Morten Jakobsen 4. jui, konsul mm.
     
2003 Tor D. Jensen Borgmester for en dag
2003 Niels Kaj Strøyberg Komiteen Musikkens Hus
2003 Ragnhild Petersen White Cross Juaniterne
2003 Kirstine Langagergaard Aalborg Seniorsport
2003 Peter Mouritzen Papegøjehaven
     
2002 Paul Wrobel Afgående byrådsmedlem
2002 Edgar Christensen Afgående byrådsmedlem
2002 Gunnar Andersen Afgående byrådsmedlem
2002 Hans Christian Christiansen Afgående byrådsmedlem
2002 Kirsten Kimø Afgående byrådsmedlem
2002 Thomas Klitgaard Afgående byrådsmedlem
2002 Tom Boas Larsen Afgående byrådsmedlem
2002 Agnes Munkhøj Afgående byrådsmedlem
2002 Mogens Sørensen Afgående byrådsmedlem
2002 Kirsten Ziegler Afgående byrådsmedlem
2002 Bent Flyvholm Forretningsfører Boligkontoret
2002 Egon Østergaard Dansk Amerikansk forening
2002 Bent  Hansen Borgmester for en dag
2002 Agnethe Davidsen Borgmester Nuuk Kommune (Venskabsbyaftale)
     
2001 Analise Sawkins Borgmester for en dag
     
2000 Henning O. Petersem Sohoma - Borgmester for en dag
2000 Richard Byrdal Hotelejer
2000 Tage Rasmussen Sonofon
2000 Svend Erik Lang HK-Aalborg
     
1999 Niels Andersen Købmand, Textilcentret, Slotsgade 
1999 Vera Lange Kattens Værn - 75 års fødselsdag
1999 Henning G. Jensen Byrådsmedlem i 25 år
1999 Kaj Kjær Byrådsmedlem i 25 år
1999 Orla Sørensen Metax
1999 Peter Ørum Borgmester for en dag
     
1998 Karen Johansen Christensen Rådmand
1998 Villy Gregersen Byrådsmedlem
1998 Niels Aage Helenius Byrådsmedlem, 1. viceborgmester
1998 Luffe Horndal Byrådsmedlem
1998 Holger Høgsberg Byrådsmedlem
1998 Erik Jeppesen Forstander
     
1997 Algirdas Ciucelis Borgmester i Vilnius
1997 Ane-Sofie Hammeken Borgmester i Scoresbysund
1997 John Mulholland Borgmester i Galway
1997 Anne Marie Gore Borgmester for en dag
1997 Vagn Holck Andersen Afgående præsident for Rebild Selskabet
     
1996 Charles Brandborg Forstander AMU-center
1996 Prins Henrik  
1996 Jørgen B. Jensen Direktør for Gøl Pølser
1996 Jacob Blegvad Arkitekt
1996 C. Paul Lindholm Borgmester for en dag
1996 B.G. Schnoor Oberst
     
1995 Florence M. Hansen Borgmester for en dag
     
1994 Claus Bislev Byrådsmedlem
1994 Ole Dahl Byrådsmedlem
1994 Vibeke Dalsgaard Byrådsmedlem
1994 Jette Jensen Byrådsmedlem
1994 Birte Kjærgaard Byrådsmedlem
1994 Anita Knakkergaard Byrådsmedlem
1994 Inge Nesgård Rådmand
1994 Anker Møller Musikforretningsindehaver
1994 Hakon "Andy" Andersen Borgmester for en dag
     
1993 Palle E. Thomsen Borgmester for en dag
     
1992 Chr. IV Laug - 50 års jubilæum  
1992 Poul Dalby Andersen Borgmester for en dag
1992 Frederik Chr. Obel Fhv. direktør for C.W. Obel
1992 Erik Ludvigsen Byrådsmedlem
     
1991 Arne K. Knudsen Forstander
1991 Mogens Pedersen Teaterdirektør
1991 Sven Caspersen Rektor
1991 Tom Poulsen Borgmester for en dag
1991 Leo Møller SIFA
     
1990 Allan Clausen Byrådsmedlem
1990 Kjeld Andersen Byrådsmedlem
1990 Hanne Klein Byrådsmedlem
1990 Karna Andersen Byrådsmedlem
1990 Annie Froulund Byrådsmedlem
1990 Kirsten Hein Rådmand
1990 Sven Sørensen Byrådsmedlem
1990 Poul Knudsen Byrådsmedlem
1990 Arne Kristensen Byrådsmedlem
1990 Søren Pflug Byrådsmedlem
1990 Aage Rank Byrådsmedlem
1990 Ivan Giliamsen Byrådsmedlem
1990 Hefei, Kina  
1990 Jørgen Andreasen Formand for Turistforeningen
1990 Bent Lernø Borgmester for en dag
1990 Lothian Region, Edinburgh  
1990 Riga by  
     
1989 Chris Steffensen Redaktør
     
1988 Fuglefjord  
1988 Amtsrådsforeningen i Danmark  
1988 Mr. Thomson, Edinburgh  
1988 Benny Nielsen Svømmer
     
1987 Hans Brusgaard Byrådsmedlem
1987 J. Toft-Vandborg Byrådsmedlem
1987 Asbjørn Gade  
     
1986 Georg F. Johansen  
1986 Preben Larsen Cand. jur., direktør
1986 H. Bremer Sørensen  
1986 Ole Winstrup Olesen  
1986 Knud Toppenberg  
     
1985 Erik Meyer, Californien  
1985 Holger P. Nielsen Fhv. rådmand
1985 Bente Marrup  
1985 V.A. Jakobsen  
1985 H.T. Jensen  
1985 Inge Terp  
1985 N. Hjort Johansen  
1985 Svend Laursen  
1985 Niels Peter Nielsen  
1985 Ejnar Sørensen  
     
1984 S.E. Christensen Oberst
1984 Josef Krentzel, New York  
1984 Husavik, venskabsby  
1984 Anton Kanstrup Byrådsmedlem
1984 Simon Petersen Direktør for SP-radio
     
1983 Axel Springborg, Californien  
1982 Tage Due Byrådsmedlem
1982 Anna Mikkelsen  
1982 Gerda Schrøder  
1982 Knud Andersen  
1982 Harald Klitgaard  
1982 Jens Aage Nøhr Frandsen  
1982 Vagn Nørgaard Laursen  
1982 Ole Jensen  
1982 Sv. Kristensen-Elsøe Fabrikant
1982 Chr. Carstenskjold  
1982 Lancaster, venskabsby  
1982 K.P. Hüttel Sørensen Fhv. byrådsmedlem
1982 Tage Johansen Fhv. byrådsmedlem
     
1981 Knud H. Hoffmeyer, Racine  
1981 Poul Wendelboe  
     
1980 Eja Packness  
1980 E. Schrøder Christensen Øk.direktør
1980 Peter B. Jensen Parkunderholdningen
1980 Karl Larsen  
1980 N.O. Herslund Jur. direktør
     
1979 Mette Groes Byrådsmedlem
1979 Egon Jensen Formand for Kolonihaveforeningen i Nordjylland
1979 Verner Thomsen  
1979 Rapperswil, venskabsby  
     
1978 Sv. Aa. Kuhl Pressefotograf
1978 N. A. Conradsen Byrådsmedlem
1978 Poul Erik Nielsen Byrådsmedlem
1978 Viggo Sørensen Byrådsmedlem
1978 Jes Tyrrestrup Byrådsmedlem
1978 Helga Vang Byrådsmedlem
1978 Søren Jensen Gårdejer
1978 Sigfr. Christensen Grosserer
1978 G. Bøgh Christensen Gårdejer
1978 J. Sigaard Simonsen Ekspedient
1978 Erik Worm Viceborgmester
1978 Henning Larsen Rådmand
1978 Guldsø Nielsen Skoleinspektør
1978 Ella Jensen  
1978 Stanislav Pichla Polens ambassadør
1978 N. G. Egorytchev Sovjetunionens ambassadør
1978 Hans Kirkegaard  
1978 Haifa, venskabsby  
1978 Fred A. Hansen, USA  
1978 Sig. Kristensen  
     
1977 H. Kirkeby Direktør
1977 Martin Thomsen Planteskoleejer
1977 Levy Persson Journalist
1977 Tulcea, venskabsby  
1977 Varna, venskabsby  
1977 Leningrad, venskabsby  
1977 E. Bølling-Ladegaard Forstander
     
1976 Geert Jensen Viceskoleinspektør
1976 Solvang, venskabsby   
1976 Louise Støtt Cand. jur.
1976 Victor Borge  
1976 Carlo Madsen Byrådsmedlem
     
1975 Niels Nielsen, Chicago  
1975 Ejv. Samuelsen Sportsredaktør
     
1974 Ella Christensen Rådmand
1974 Emil Mommsen Fuldmægtig
1974 Poul Bødker Arb.
1974 Laur. Christensen Murer
1974 E.R. Sørensen Direktør
1974 Hugo Pedersen Snedkermester
1974 Th. Vardinghus Nielsen Skoleinspektør
1974 Per Gudme Landsretssagfører
1974 Harald Jensen Murermester
1974 Kaj Aardestrup Fagforeningsformand
1974 Gorm Larsen Direktør
1974 Poul E. Jensen Lagerarb.
1974 Gerda Lang Fagforeningsformand
1974 Henning Nielsen Maskinarbejder
1974 C. Willum Hansen Rektor
1974 Marius Andersen Borgmester 
     
1973 Olaf J. Rye Juul  
1973 Hjalmar Berthelsen  
1973 Ferdinand Sørensen  
1973 Hein, St. Thomas Christensen  
1973 Erik Emborg Konsul
1973 John Hansen Byrådsmedlem
     
1972 Preben Friis Nielsen Ingeniør
1972 Kenneth Huck Borgmester i Racine
1972 Marshall Fredericks  
1972 Erik Emborg Konsul
1972 S.C. Strøyberg Apoteker
     
1971 Peder Christensen Formand for Nordkraft
1971 Just C. Pedersen,  Direktør
1971 Erik Jensen Biskop
     
1970 Th. Christensen (enke) Borgmester
1970 Viggo Friis Forstander
1970 Henry G. Jensen Amtskonsulent
1970 Carlo Odgaard Arkitekt
1970 Clara Hansen Byrådsmedlem
1970 Inger Smedegaard  
1970 Melchior Jensen Murermester
1970 P.E. Christoffersen Købmand
1970 Jørgen Sidenius Direktør
1970 P. Kjærgaard Nielsen Ingeniør
1970 Henning Philipsen Montør
1970 Leif Dybdahl Komm.assistent
1970 N.K. Larsen Postkontrollør
1970 Gunnar Toft Snedkermester
1970 K.H. Jørgensen Forretningsfører
1970 A. Lugger Borgmester dr.
1970 A. Dahl Engelbrechtsen Lektor
1970 E. Studstrup AOS
1970 Harry Rasmussen Redaktør
     
1969 Alf Schiøttz-Christensen Chefredaktør
1969 Einar Davidsen Grosserer
1969 N. Møller Sørensen Byrådsmedlem
1969 Hans Andersen Direktør for Lejerbo
1969 Henrik Sander Direktør
1969 Hans Pinstrup Formand for kvægtorvets bestyrelse
1969 Hans Nielsen Kommunaldirektør
1969 Jens Schrøder Kapelmester
     
1968 Pierre Delmas Borgmester i Antibes
1968 Axel P. Jensen Maler
1968 Rendbeck Overretssagfører
1968 Helge Drescher Direktør
1968 Den kommunale tjenestemandsloge Göteborg
     
1967 Provost Lord of Edinburgh
1967 Romuald Poleczuk Polens ambassadør
1967 Beisenkotter Borgmester i Rendsburg
     
1966 Musse Ulkær  
1966 E. Hastrup Direktør
1966 Göteborg Søfarts- og rederifolk m.v.
1966 Coventry's overborgmester Overborgmester
1966 Dr. Horace King Underhusets speaker - London
1966 Erling Christiansen Ambassadør
1966 Agerbak Ambassadør
1966 Ingeborg Nielsen Byrådsmedlem
1966 Karin Rasmussen Byrådsmedlem
1966 S.C. Gregersen Byrådsmedlem
1966 K. Poulsen Byrådsmedlem
1966 Ingv. Pedersen Byrådsmedlem
1966 E. Thomsen Støtt Byrådsmedlem
1966 Agerholm Ingeniør
1966 H. Østergaard Byrådsmedlem
     
1965 Berg Bach Ingeniør - Broen
1965 Levytchkine Sovjetunionens ambassadør
1965 Ingeborg Nielsen Byrådsmedlem
1965 S.M. Krag Direktør for Aalborg Værft
     
1964 Karlskoga by  
1964 Nikolajsen Postmester
1964 Sigurd Müller Konsul
1964 Manu Rumæniens ambassadør
1964 Margaret Prinsesse af England
1964 Margrethe Prinsesse af Danmark
1964 Benedicte Prinsesse af Danmark
1964 Anne Marie Prinsesse af Danmark
1964 Major, Henniker mrs. Englands ambassadørfrue
1964 Provost Lord of Edinburgh
1964 Kay, Mac, Edinburgh  
1964 Chichton, Mr., Edinburgh  
1964 Sir John Wrightson  
1964 Sir John Wedgword  
1964 Commander Hosley  
1964 Knud Østergaard Oberstløjtnant
   

Del indhold