Skip til hoved indholdet
    Hjem Mit liv Mit barn Børnepasning Vis dagplejer

Vibeke Krogh Mertz

Hvem er jeg?

Goddag.

Jeg hedder Vibeke (1965) er gift og har to udeboende piger. Vi har en stor lukket baghave hvor intet mangler og bor i et dejligt, rummeligt hus. Jeg er en del af pilotprojekt som giver mere frihed til mit arbejde.

Hvad laver børnene, når de er hos mig?

Vi er ude hver dag, hvor børnene laver alverdens ting og sager. I marts og april måned er vi 3 dagplejere som samler os, hvor vi laver bål fra kl 7 om morgenen og laver mad sammen med børnene. Vi tager alle scootere/løbecykler ud og laver en bane, hvor børnene laver race. Her uddeler vi diplomer til alle børnene.

Vi dyrker yoga både indendørs og udendørs, hvor vi har en lille mariehøne med knopper som børnene elsker. Samtidig masserer vi hinanden og laver yogastillinger som dyr. Til tider bager vi også boller og småkager som forældrene får med hjem.

Hvorfor er det godt, at have dit barn i dagpleje hos mig?

Faste, trygge rammer er vigtigt for mig, da det giver børnene en stabil hverdag. Kommunikation med forældre betyder også meget, da ærlighed og åbenhed er vigtigt for at få en forståelse overfor hinanden. Jeg er god til at give forældre informationer om hvordan dag er forløbet.

Med venlig hilsen,
Vibeke

Åbningstider

Dag Fra Til
Mandag 07:00 16:35
Tirsdag 07:00 16:35
Onsdag 07:00 16:35
Torsdag 07:00 16:35
Fredag 07:00 16:35

Kontakt

Vibeke Krogh Mertz
Knud Rasmussens Vej 26
9210 Aalborg SØ

Har du set...

Aalborg Kommune

Boulevarden 13
DK-9000 Aalborg

CVR-nummer: 29189420

Genveje