Oprettelse af DUS-2 på Gudumholm Skole
Børne- og Undervisningsudvalget har drøftet et forslag om oprettelse af DUS-2 på Gudumholm Skole. Inden der træffes endelig beslutning om sagen, sendes den i høring.
Høring
9280 Storvorde
20. marts 2026
12. februar 2026
Information
Oprettelse af DUS-2 på Gudumholm Skole
Skolebestyrelsen på Gudumholm Skole har indsendt en anmodning om at oprette en DUS2 på skolen. Skolebestyrelsen begrunder bl.a. deres anmodning med ”ønsket om at lave stærkere fællesskaber på skolen”. Hvis skolebestyrelsens anmodning imødekommes, vil konsekvensen være, at juniorklubben i Gudumholm lukker, da begge ordninger dækker fritidstilbuddet til børn i 4-6/7 klasse efter skoletid.
Børne- og Undervisningsudvalget besluttede på mødet den 11.2.2026, at forslaget om oprettelse af DUS-2 sendes i høring, så interessenters synspunkter kan indgå i den videre beslutningsproces og endelig beslutning i udvalget.