
Sådan ser det ud, når man er kommet helt ud for enden af plankestien. Privatfoto
Stien giver mulighed for at opleve mosen fra et helt andet perspektiv end tidligere, idet man kan komme et godt stykke ud i et ellers fredet naturområde.
Det er Aage V. Jensen Naturfond, som har været initiativtager til stien, som fredningsnævnet har godkendt. Mosens unikke karakter gør, at der er et plante- og dyreliv, som ikke findes mange andre steder i Danmark. Dermed giver plankestien publikum en mulighed for at opleve højmosens særpræg på meget tættere hold end tidligere. Plankestien kan findes omkring halvanden kilometer fra Lille Vildmosecentret og er åben for offentligheden.

Stien bugter sig ud i mosen fra lidt nålebevoksning, som i starten skjuler det vue, som man skal til at blive vidne til. Privatfoto
Lagt på aalborg.dk d. 15. oktober 2009